Social Events Schedule

 
  MONDAY, JUNE 24, 2024
  5:15 pm = 6:15 pm     Newcomers Social, Tampa Bay Ballroom Outside Terrace, 4th floor
  5:15 pm 6:15 pm     Meet the Exhibitor’s Happy Hour, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:15 pm 9:30 pm     Welcome ReceptionTampa Bay Ballroom, 4th floor
  TUESDAY, JUNE 25, 2024
  7:30 am 8:30 am     Breakfast, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 8:30 am     Newcomers Breakfast, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  9:30 am 10:00 pm     Coffee & Refreshment Break, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  11:50 am 1:40 pm     Lunch & AwardsTampa Bay Ballroom, 4th floor
  3:20 pm 3:40 pm     Coffee & Refreshment Break, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  5:40 pm 6:15 pm     Young WEDA & Exhibitor’s Appreciation Hour, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:15 pm 9:30 pm     Young WEDA Offsite Reception, Beacon Rooftop Patio, JW Marriott 
  6:15 pm 9:30 pm     VIP Sponsor Reception & Dinner, Anchor & Brine, Marriott Hotel Patio, Invite only
  WEDNESDAY, JUNE 26, 2024
  7:30 am 8:30 am     Breakfast, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  9:30 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  12:00 am 1:40 pm     LunchTampa Bay Ballroom, 4th floor
  3:20 pm 4:00 pm     Ice Cream Social & Refreshment Break, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  5:20 pm 6:15 pm     Women of WEDA Social, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:15 pm 7:45 pm     GALA Reception, Tampa Bay Ballroom Foyer, 4th floor
  7:45 pm 10:00 pm     GALA Dinner & Awards, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  THURSDAY, JUNE 27, 2024
  7:30 am 8:30 am     Breakfast, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  8:00 am 8:30 am     Breakfast/WEDA Membership Meeting, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  9:30 am 10:00 am    
Coffee & Refreshment Break, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  12:45 pm 3:30 pm     Post Conference Boat Tour & Lunch Reception, boards at 12:45 – departs 1:15  
             

‚Äč

Full Schedule

 
 MONDAY, JUNE 24th   
  7:30 am 6:30 pm     Registration Desk Open – 4th floor, MGM Conference Center
 
TRAINING | Short Courses 
  8:00 am 12:00 pm     WEDA Dredging 101, Tampa Bay Ballroom, 4th floor, Session A Room – view details
 
Exhibitor Move-In, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  12:00 pm 5:15 pm     Exhibitor Move-In, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
 
TRAINING | Short Courses 
  1:00 pm 5:00 pm     WEDA Dredging 201, Tampa Bay Ballroom, 4th floor, Session A Room – view details
  1:00 pm 5:00 pm     Underwater Visualization, 4th floor, Session Room B – view details
 
Education Commission Meeting  |  Hillsborough Room, 4th floor
  1:00 pm 3:00 pm     Education Commission Meeting, Hillsborough Room, 4th floor
 
Environmental Commission Meeting  |  Hillsborough Room, 4th floor
  3:30 pm 5:30 pm     Environmental Commission Meeting, Hillsborough Room, 4th floor
 
Women of WEDA (WoW) Social  |  Tampa Bay Ballroom Terrace, 4th floor
  5:15 pm 6:15 pm     Women of WEDA (WoW) Social, Tampa Bay Ballroom Terrace, 4th floor
 
Meet the Exhibitors Happy Hour  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  5:15 pm 6:15 pm     Exhibitors Appreciation Happy Hour, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
 
Ice Breaker / Welcome Reception  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:15 pm 9:30 pm     Welcome Reception, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
             
 TUESDAY, JUNE 25th     
 
EXPO HALL OPEN  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 5:30 pm     View the Expo Hall layout
 
BREAKFAST  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
  7:30 am 8:30 am     Newcomers Breakfast – open for all 1st time Dredging Summit & Expo attendees
 
OPENING PLENARY  |  Tampa Bay Ballroom, 2nd floor, H. P. Plant Ballroom
  8:45 am 9:30 am     Opening Plenary with Keynote speaker TBD
 
BREAK  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  9:30 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
 
TRAINING | DSC COURSE  |  Room Pasco 
  10:00 am  4:00 pm     Dredging Deconstructed: Explore Dredge Types, Applications, and Operational Strategies, 4th floor, Room Pasco – view details
 
TAMU/ERDC PLENARY SESSION: USACE EWN Proving Grounds – A Review of the Process, Achievements, and Lessons Learned  |  CHAIRS: Ram Mohan, Ph.D., P.E., Texas A&M/Anchor QEA, AND Jeffrey King, Ph.D., P.E., USACE ERDC – H. P. Plant Ballroom
  10:00 am 10:10 am     Introduction to USACE EWN Proving Grounds – Jeff King, Ph.D., P.E., USACE ERDC
  10:10 am 10:20 am     Great Lakes EWN Experience – David Bucaro, P.E., USACE LRC
  10:20 am 10:30 am     USACE Philadelphia EWN Proving Ground – Monica Chasten, USACE NAP
  10:30 am 10:40 am     USACE Mobile EWN Proving Ground – Elizabeth Godsey, USACE SAM
  10:40 am 10:50 am     USACE San Francisco EWN Proving Ground – Julie Beagle, USACE SPN
  10:50 am 11:00 am     The Linkage between BU 70/30 and EWN – Katie Brutsche, Ph.D., HQ USACE
  11:00 am 11:10 am     Panel ChargeRam Mohan, Ph.D., P.E., Texas A&M University/Anchor QEA
  11:10 am 11:45 am     Facilitated Panel Discussion – Co-led by Dr. King and Dr. Mohan
  11:45 am 11:50 am     Wrap Up – Dr. Jeff King
 
LUNCH & AWARDS  |  Tampa Bay Ballroom  |  4th floor
  11:50 am 1:00 pm     Lunch Buffet
  12:15 pm 1:40 pm     Environmental, Safety, Young Professional & Best Papers Awards
 
SESSION 1A | Environmental Dredging & Capping CHAIR: Jason Raimondi – Session Room A
  1:40 pm 2:00 pm   1a-1 Multi-Layer Amended Cap Installed in Lake George Canal Middle Section Restoration Project
Sam Crawford1 – (1J.F. Brennan Company, Inc.)
  2:00 pm 2:20 pm   1a-2 Milwaukee River OU2 Remedial Action, Phases 1 & 2—Complex Remediation in a Challenging Site, from the Contractor’s Perspective
Nathan Wyrowski1, Tyler Lee1 – (1J.F. Brennan Company, Inc.)
  2:20 pm 2:40 pm   1a-3 Leveling the Bidding Field with Treatability Testing
Connor McNeely1 – (1J.F. Brennan Company, Inc.)
  2:40 pm 3:00 pm   1a-4 Lessons Learned from an Urban Sediment Remediation Project – A Component of Delisting the Milwaukee Estuary AOC
Joseph Caryl1, John Trast1, Karl Krueger1 – (1 GEI Consultants, Inc.)
  3:00 pm 3:20 pm   1a-5 Evaluation of Containment Alternatives for the Milwaukee Estuary Dredged Material Management Facility
Craig Harley1, Joseph Ridgway1, Bridget Henk2 – (1 Ramboll, 2 Milwaukee Metropolitan Sewerage District)
 
SESSION 1B |  Advances in Construction Methodologies |  CHAIR: TBD – Session Room B
  1:40 pm 2:00 pm   1b-1 Effect of the Impeller Clearance Gap on Slurry Pump Performance and Production
Robert Visintainer1, George McCall1, Travis Basinger1 – (1GIW Industries, Inc.)
 
  2:00 pm 2:20 pm   1b-2 Adoption of Sand Stockpile Methodologies for the Use of Hydraulically Placed Sand to Support Dune Renourishment and Storm Restoration Projects in Florida
Michael Jenkins1 – (1Geosyntec, Inc.)
 
  2:20 pm 2:40 pm   1b-3 Dredging In-the-Dry as an Alternative to Mechanical and Hydraulic Dredging Within Small Lake Projects in Central Maryland
Derek Wagner1 – (1Anchor QEA)
 
  2:40 pm 3:00 pm   1b-4 Dredged Material Confined Disposal Facility Design Optimization during Construction at Spirit Lake, Duluth, Minnesota
Jamie Beaver1, Matt Bowman1, Michael Ciarlo1, Jeff Boltz1, Luke Rief1, Mark Loomis2 – (1EA Engineering, Science, and Technology, Inc., PBC, 2EPA Great Lakes National Program Office)
 
  3:00 pm 3:20 pm   1b-5 Innovative Use of Geotextile Tubes to Protect Reservoir Banks from Erosion
Randy Pit1, Aaron Wright1 – (1J.F. Brennan Company, Inc.)
 
SESSION 1C – EWN/BU CASE STUDIES  | CHAIR: Burton Suedel – Session Room C
  1:40 pm 2:00 pm   1c-1 Results of a Workshop Series to Develop Innovative Technologies and Construction Practices for the Beneficial Use of Dredged Material (BUDM)
Zachary Tyler1, Susan Bailey1, Paul Schroeder1, Peter Tereszkiewicz1, Jesyca Jarabica1, Brooke Walker1, Donald Hayes2 – (1U.S Army Corps of Engineers, 2The Dredging Professor LLC)
  2:00 pm 2:20 pm   1c-2 Integrating Landscape Architecture and Engineering for Nature Based Solutions in Dredged Material Management Part B: Engineering Focus with Great Lakes Examples
Mindy Strevig1, Sean Burkholder2, Brian Davis3, Rob Holmes4, Theresa Ruswick5, Matt Henderson1, Jeffrey King6, Ram Mohan1,7 – (1Anchor QEA, 2University of Pennsylvania, 3University of Virginia, 4Auburn University, 5Proof Projects, 6USACE ERDC, 7Texas A&M)
  2:20 pm 2:40 pm   1c-3 Integrating Landscape Architecture and Engineering for Nature Based Solutions in Dredged Material Management Part A: Landscape Architecture Focus with Gulf Coast Examples
Rob Holmes1, Sean Burkholder2, Brian Davis3, Theresa Ruswick4, Matt Henderson5, Mindy Strevig5, Jeffrey King7, Ram Mohan5 – (1Auburn University, 2University of Pennsylvania, 3University of Virginia, 4Proof Projects, 5Anchor QEA, 6USACE ERDC)
  2:40 pm 3:00 pm   1c-4 How the USACE is Creating Coastal Bird Islands through Unconfined Placement of Dredged Sediments at Baptiste Collette Bayou
Burton Suedel1, Jeff Corbino2, Michael Guilfoyle1, Jacob Jung1 – (1US Army Engineer Research and Development Center, 2USACE New Orleans District)
  3:00 pm 3:20 pm   1c-5 A History of USACE Sediment Management from the Clean Water Act to Present: Trends Toward Sustainability
Jennifer Miller1 – (1USACE ERDC)
 
BREAK  |  Tampa Bay Ballroom  |  4th floor
  3:20 pm 4:00 pm     Coffee & Refreshment Break
 
Panel: Risk-Based Approach to Environmental Approach to Environmental Windows for Dredging and Navigation Infrastructure Works | CHAIR: Rebecca Desrosiers – Session Room A
  4:00 pm 5:20 pm   Panel  
 
Panel: Sustainable Urban Climate Adaptation: Revitalizing Waterfronts with Large-Scale Nature-Based Solutions, a Conversation About Enablers and Global Best Practices | CHAIR: Edgar Westerhof – Session Room B
  4:00 pm 5:20 pm   Panel  
 
Panel: Environmental Sediment (Muck) Dredging and Treatment of Interstitial Water | CHAIR: TBD – Session Room C
  4:00 pm 5:20 pm   Panel  
 
SESSION 2D – EWN/DREDGE TECHNOLOGY RESEARCH | CHAIR: Amanda Tritinger – Session Room D – 2nd Floor – H. P. Plant Ballroom
  4:00 pm 4:20 pm   2d-1 Advancements in Coastal Numerical Modeling for Engineering With Nature: Integrating Research and Tools to Support Natural Based Solutions and Beneficial Use Materials for Sustainable and Resilient Infrastructure Development
Amanda Tritinger1 – (1ERDC)
  4:20 pm 4:40 pm   2d-2 Maturing Beneficial Use of Dredged Sediment Practice Through Modeling and Analytical Techniques
Candice Piercy1, Safra Altman1, Thomas Huff1, Margaret Kurth1, Dr. Emily Russ1, Dr. Todd Swannack1,2 – (1U.S. Army Engineer Research and Development Center, 2Texas State University)
  4:40 pm 5:00 pm   2d-3 Importance of Understanding Cohesive Sediment Dynamics for Expanding Beneficial Use of Dredged Material with Fine Grained Sediment
David Perkey1, Monica Chasten2, Dr Lenore Tedesco3 – (1US Army Corps of Engineers, 2US Army Corps of Engineers, Philadelphia, 3The Wetlands Institute)
  5:00 pm 5:20 pm   2d-4 Inspiring Dredging-Related Innovation Through Research and Development
Donald Hayes1, Ram Mohan2, Mindy Strevig2, Ancil Taylor3, Alan Kennedy4, Daniel Farrar4, Katherine Brutsché5 – (1The Dredging Professor LLC, 2AnchorQEA, 3Dredging Consulting, 4USAE Engineer Research and Development Center, 5USACE HQ)
 
  5:20 pm 5:40 pm   2d-5 Barriers and Opportunities in Adopting AI Technologies in Coastal and Marine Engineering: Insights from Industry Professionals
Abolfazl Yousefi1, Ram Mohan1,2 Orencio Duran Vinent2 – (1Texas A&M University, 2Anchor QEA, LLC)
 
Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour  |  Expo Hall, 4th floor
  5:40 pm 6:20 pm     Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:30 pm 9:30 pm     Young WEDA Reception, Beacon, Rooftop patio, JW Marriott
 
VIP/Sponsors/BOD Reception  |  Anchor & Brine, Marriott 
  6:30 pm 9:30 pm     VIP/Board of Directors/Sponsor Reception, Anchor & Brine outside Marriott, Lobby Level
 
 WEDNESDAY, JUNE 26th     
 
EXPO HALL OPEN  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 5:00 pm     View the Expo Hall layout
 
BREAKFAST  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
Environmental Plenary | Chair: Steve Garbaciak – Session Room B
  8:30 am 10:00 am      
  Objective of Session:    
  Moderators    
  Speakers:    
 
BREAK  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  10:00 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
 
TRAINING | DSC Course  |  Room 306
  10:00 am 3:00 pm     Navigating the Waters: Best Practices and Pitfalls in Dredge Operations, 4th floor, Room Pasco – view details
 
SESSION 3A – Beneficial Use Program Development| Chair: TBD – Session Room A
  10:00 am 10:20 am   3a-1 Public / Private Partnership for Programmatic BUDM Implementation at the J.D. Murphree Wildlife Management Area – Texas
Michael Rezsutek1, Andrew Peters1, Todd Merendino2 – (1Texas Parks and Wildlife Department, 2Ducks Unlimited)
  10:20 am 10:40 am   3a-2 An Integrated Experimental and Theoretical Exploration for Sustainable Marsh Creation at the Louisiana Coast
Omar Shahrear Apu1, Dr. Jay Wang1 – (1Louisiana Tech University)
  10:40 am 11:00 am   3a-3 Dredging and dredged material management in New Jersey: a journey of three decades from disposal to beneficial use
Scott Douglas1, Genevieve Clifton1, Michael Marano2, Sean Flanigan3, Anthony DePasquale4, James Lodge5, James Heeren6 – (1New Jersey Dept. of Transportation, 2WSP, 3Gahagan and Bryant Associates, 4ST Hudson Engineers, 5Hudson River Foundation, 6Dewberry Engineers, Inc)
  11:00 am 11:20 am   3a-4 Texas-sized Planning Effort for Beneficial Use of Dredged Material
Ian Fisher1 – (1Anchor QEA)
  11:20 am 11:40 am   3a-5 Advancing Dredging and Beneficial Use Practices Through the Seven Mile Island Innovation Laboratory
Monica Chasten1, Lenore Tedesco2, David Perkey3 – (1US Army Corps of Engineers, Philadelphia, 2The Wetlands Institute, 3US Army Corps of Engineers)
  11:40 am 12:00 am   3a-5 Dredged Material Classification Using Unsupervised Machine Learning
Clay Caldwell1,2, Magdalena Asborno2, Ben Emery– (1Texas A&M University, 2U.S. Army Engineer Research and Development Center)
 
 
SESSION 3B – Panel: Tampa Bay Dredge Management Program | CHAIR: TBD – Session Room B
  10:00 am 10:20 am   3b-1 Environmentally Acceptable Lubricant (EAL) Technology providing a Positive Impact to Sustainable Asset Lubrication Reliability.
Roger Collard1,2, Glenn Kalber3,1 – (1Royal Purple BioMax, 2Calumet Specialty Products, 3Calumet Performance Brands)
  10:20 am 10:40 am   3b-2 A New Generation of Tomography-Based Non-Nuclear Density Meter
Hsin-Yu Wei1, John Alamina1, Daniel McCormack2, Hanyang Xu1, Ken Primrose1 – (1Process Flow Intelligence Ltd, 2Industrial Tomography Systems Ltd.)
  10:40 am 11:00 am   3b-3 Improving Turbidity Monitoring Using an Autonomous Underwater Vehicle Near Dredging in Coastal Louisiana
Justin Wilkens1, Alyssa Eck1, Andrew McQueen1, Shea Hammond1, Jeffrey Corbino– (1US Army Engineer Research and Development Center, 2US Army Corps of Engineers, New Orleans)
  11:00 am 11:20 am   3b-4 Real-Time Measurements for Enhanced Turbidity Monitoring
Brock Houston1, Mr. Andrew Luessenhop1, Mr. Tyler Hintz1 – (1In-Situ Inc.)
  11:20 am 11:40 am   3b-5 Vanguard Technology: The Crucial Importance of the Bathymetry Echogram for the Success of the Excavation Work. Case Study of the Tietê-Paraná Waterway
José Bartolomeu Ferreira Fontes1, Mathias Schlosser2, Lígia Maria Simon Falleiros Fontes3 – (1GeoTag Batimetria Ltda, 2Warnow C Consultoria E Servicos Ltda, 3Policlínica Veterinária Lígia Falleiros)
  11:40 am 12:00 am   3b-6 Multibeam Imaging Sonar for Reliability Assessment of Bubble Curtains
Jessica Daignault1, Colin Smith1, Scott Milne– (1Kongsberg Discovery, 2Milne Technologies)
 
 
SESSION 3C – Sediment Management | Chair: TBD – Session Room C
  10:00 am 10:20 am   3c-1 Pinellas County’s Future Flood Risk Modelling
Hank Hodde1, Amanda Berens1 – (1Jacobs)
  10:20 am 10:40 am   3c-2 From Disposal to Beneficial Placement: Reviewing the Key Factors in Open Water Dredged Sediment Placement’s Influence on Fish Habitat
Andrew McQueen1, Brett Hayhurst2, Scott Pickard2, Justin Wilkens1, Karen Keil3 -(1USACE ERDC, Vicksburg, 2USACE Buffalo District, 3USACE ERDC, Buffalo)
  10:40 am 11:00 am   3c-3 Gopher Tortoise Remediation and Burrow Repair in a DMMA – Lessons Learned
Terence Cake– (1Taylor Engineering)
  11:00 am 11:20 am   3c-4 Establishing Mitigation Banks to Compensate for Unavoidable Seagrass Impacts at Ports
Sandra (Sandy) Walters1, Don Seaborn1 – (1Resource Environmental Solutions (RES)
  11:20 am 11:40 am   3c-5 Building Resilient Rivers: A Sustainable Approach to Sediment Management in Impounded Waters.
Lara Gehrmann1, Thomas Gross1– (1Hülskens Sediments GmbH)
 
LUNCH / Safety Plenary |  Chair: Julie Hile – Session Room B
  11:40 am 12:20 pm     Lunch
  12:20 pm 1:20 pm     Safety Plenary 
 
SESSION 4A – Environmental Dredging Practices | Chair: TBD – Session Room A
  1:40 pm 2:00 pm   4a-1 Repairing the Nearly 100-Year-Old Chicago Harbor Lock Demands Innovative Solutions
Mr. Wyatt Eaton1 – (1J.F. Brennan Company, Inc.)
  2:00 pm 2:20 pm   4a-2 Improving Resiliency of Remedial Post-Dredging Capping or Backfill – Material Properties that Improve Stability and Performance – John Collins1, John Hull1, Moses Ajemigbitse1 – (1AquaBlok)
  2:20 pm 2:40 pm   4a-3 Thin Layer Muck Capping: Investigation and Design for the Save Our Indian River Lagoon, Cocoa Beach Golf Muck Capping Project
Senior Engineer Jason Raimondi1, Senior Engineer Dogus Meric2, Senior Engineer Mustafa Saadi3, Senior Principal Jim Langenbach4, City Manager Wayne Carragino5
1Geosyntec Consultants, Pennington, NJ, USA. 2Geosyntec Consultants, Oak Brook, IL, USA. 3Geosyntec Consultants, Kennesaw, GA, USA. 4Geosyntec Consultants, Tittusville, FL, USA. 5City of Cocoa Beach
  2:40 pm 3:00 pm   4a-4 Making Strides Towards Restoration: Environmental Dredging to Remove Fine-Grained, Organic-Rich Muck in the Indian River Lagoon, Brevard County, FL
Abbey Gering, Jeanne Allen, Beb Sebastian
Brevard County Natural Resources Management Department
  3:00 3:20 pm   4a-5 Remedial Dredging of Sediments at a Former Creosote Log-Dipping Site in Northern Idaho
Megan Schettler1, Lauren Quig2, Shannon Dunn1, Jennifer Franz3, Mark Gravelding4, Paul Hegele5, Chris Kalinowski6, Jonah Munholland7
1Arcadis, Minneapolis, MN, USA. 2Arcadis, Portland, OR, USA. 3Arcadis, Highlands Ranch, CO, USA. 4Arcadis, Syracuse, NY, USA. 5Arcadis, Vancouver, BC, Canada. 6Arcadis, Raleigh, NC, USA. 7Arcadis
 
SESSION 4B – USACE South Atlantic Division’s RSM and BU Updates | Chair: Jenna Philips – Session Room B
  1:20 pm 1:40 pm   4b-1 BUDM Island Restoration Recent Examples in SAD’s Savannah District
Jared Lopes, Alexander Gregory
USACE, Savannah
  1:40 pm 2:00 pm   4b-2 Achieving 70% BUDM as part of the Tampa Harbor Navigation Improvement Study (3x3x3): Creating Win-Win Situations
Aubree Hershorin, Bryan Merrill, Mike Neves
U.S. Army Corps of Engineers, Jacksonville District
  2:00 pm 2:20 pm   4b-3 Evolutions of Regional Sediment Management and Beneficial Use of Dredged Material in the U.S. Army Corps of Engineers, South Atlantic Division, Mobile District
Coastal and Regional Sediment Management Engineering Technical Lead Elizabeth Godsey
USACE, Mobile District
  2:20 pm 2:40 pm   4b-4 Beneficial Use of Dredge Material (BUDM) Web Mapping Tool Deployment in SAD and Advancements in Evaluating Economic and Environmental Benefits of BUDM
Mrs. Laurel Reichold1, Mr. Trevor Lancaster2, Dr. Kelly Legault1
1U.S. Army Corps of Engineers, Jacksonville, FL, USA. 2U.S. Army Corps of Engineers, Wilmington
  2:40 pm 3:00 pm   4b-5 Beneficial Use Comprehensive Benefits Tool (BUCBT)
Charles Theiling1, Benjamin Emery2, Burton Suedel1, Justin Wilkens1
1USACE ERDC-EL, Vicksburg, MS, USA. 2USACE ERDC-CHL, Vicksburg
 
SESSION 4C – Dredge Design | Chair: TBD – Session Room C
  1:40 pm 2:00 pm   4c-1 Evaluation of Navigation Channel Shoaling Reduction Alternatives for the Florida Inland Navigation District’s Intracoastal Waterway Dredging Efficiencies Program
Dr. Michael B. Kabiling
Taylor Engineering, Inc.
  2:00 pm 2:20 pm   4c-2 Numerical Modeling of Baptiste Collette Ship Channel, Louisiana, for Navigation Improvements Support
Dr Lihwa Lin1, Dr Zeki Demirbilek1, Dr Tzenge-Huey Shih2
1US Army Corps of Engineers, Vicksburg, Mississippi, USA. 2US Army Corps of Engineers, New Orleans
  2:20 pm 2:40 pm   4c-3 Improving the Accuracy of Navigation Channel Maintenance Forecasts Using Automated Dredge Monitoring
Rachel Bain, Kaitlyn McPherran, Michael Hartman, Anna Godfrey, Kenneth Mitchell
USACE Engineer Research and Development Center, Vicksburg
  2:40 pm 3:00 pm   4c-4 Enhancement of Beach Nourishment Efficacy in Coastal Management: An Overview and Perspectives
abolfazl yousefi1, Orencio Duran Vinent2, Ram K. Mohan2,3
1Texas A&M University, College Station, TX, USA. 2Texas A&M University, College Station, MS, USA. 3Anchor QEA, LLC,
  3:00 pm 3:20 pm   4c-5 Pier Wind Development, Port of Long Beach
Shelly Anghera
 
BREAK  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  3:00 pm 3:40 pm     Break – Ice Cream Social
 
SESSION 5A –Environmental Justice – PANEL DISCUSSION | Chair: Marcel Hermans – Session Room A
  3:40 pm 5:20 pm Panel Shaping Fair Shores: The Intersection of Dredging and Environmental Justice
Michael Cerda1, Jonathan Seiden2, Kathryn Thomas3
1J.F. Brennan Company, La Crosse, WI. 2Hile Group, Normal, IL. 3ANAMAR Environmental Consulting
  3:40 pm 4:00 pm   5a-1  
  4:00 pm 4:20 pm   5a-2  
  4:20 pm 4:40 pm   5a-3  
  4:40 pm 5:00 pm   5a-4  
             
 
SESSION 5B  | Piloting and Evaluating Engineering with Nature and Beneficial Use Dredged Material at Military Installations and Other Sites in the Southeast – Panel Discussion Chair: – Session Room B
  3:40 pm 5:20 pm Panel Piloting and Evaluating Engineering with Nature and Beneficial Use Dredged Material at Military Installations and Other Sites in the Southeast.
National Lead and Program Manager Jeff King1,2,3, Global Senior Director Hollie Janson-Schmidt4, Coastal Resilience Director Sam Whitin5, Senior Research Scientist Soupy Dalyander6
1Engineering With Nature, Washington, DC, USA. 2Engineering Research Development Center, Washington, DC, USA. 3U.S.Army Corps of Engineers, Washington, DC, USA. 4Jacobs, Tampa, Florida, USA. 5EA Engineering, Science, and Technology, Inc., PBC, Providence, Rhode Island, USA. 6The Water Institute
             
             
             
             
 
Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  5:20 pm 6:20 pm     Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour, Tampa Bay Ballroom, 4th floor
 
GALA Reception & Dinner  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  6:20 pm 7:45 pm     GALA Reception – Tampa Bay Ballroom Foyer, 4th floor
  7:45 pm 10:00 pm     GALA Dinner & Awards Ceremony – Tampa Bay Ballroom, 4th floor
 
 THURSDAY, JUNE 27th     
 
EXPO HALL OPEN  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 5:00 pm     View the Expo Hall layout
 
BREAKFAST  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
Environmental Plenary | Chair: Steve Garbaciak – Session Room B
  8:30 am 10:00 am      
  Objective of Session:    
  Moderators    
  Speakers:    
 
BREAK  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  10:00 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
 
TRAINING | DSC Course  |  Room 306
  10:00 am 3:00 pm     Navigating the Waters: Best Practices and Pitfalls in Dredge Operations, 4th floor, Room Pasco – view details
 
SESSION 3A – Beneficial Use Program Development| Chair: TBD – Session Room A
  10:00 am 10:20 am   3a-1 Public / Private Partnership for Programmatic BUDM Implementation at the J.D. Murphree Wildlife Management Area – Texas
Michael Rezsutek1, Andrew Peters1, Todd Merendino2 – (1Texas Parks and Wildlife Department, 2Ducks Unlimited)
  10:20 am 10:40 am   3a-2 An Integrated Experimental and Theoretical Exploration for Sustainable Marsh Creation at the Louisiana Coast
Omar Shahrear Apu1, Dr. Jay Wang1 – (1Louisiana Tech University)
  10:40 am 11:00 am   3a-3 Dredging and dredged material management in New Jersey: a journey of three decades from disposal to beneficial use
Scott Douglas1, Genevieve Clifton1, Michael Marano2, Sean Flanigan3, Anthony DePasquale4, James Lodge5, James Heeren6 – (1New Jersey Dept. of Transportation, 2WSP, 3Gahagan and Bryant Associates, 4ST Hudson Engineers, 5Hudson River Foundation, 6Dewberry Engineers, Inc)
  11:00 am 11:20 am   3a-4 Texas-sized Planning Effort for Beneficial Use of Dredged Material
Ian Fisher1 – (1Anchor QEA)
  11:20 am 11:40 am   3a-5 Advancing Dredging and Beneficial Use Practices Through the Seven Mile Island Innovation Laboratory
Monica Chasten1, Lenore Tedesco2, David Perkey3 – (1US Army Corps of Engineers, Philadelphia, 2The Wetlands Institute, 3US Army Corps of Engineers)
  11:40 am 12:00 am   3a-5 Dredged Material Classification Using Unsupervised Machine Learning
Clay Caldwell1,2, Magdalena Asborno2, Ben Emery– (1Texas A&M University, 2U.S. Army Engineer Research and Development Center)
 
 
SESSION 3B – Panel: Tampa Bay Dredge Management Program | CHAIR: TBD – Session Room B
  10:00 am 10:20 am   3b-1 Environmentally Acceptable Lubricant (EAL) Technology providing a Positive Impact to Sustainable Asset Lubrication Reliability.
Roger Collard1,2, Glenn Kalber3,1 – (1Royal Purple BioMax, 2Calumet Specialty Products, 3Calumet Performance Brands)
  10:20 am 10:40 am   3b-2 A New Generation of Tomography-Based Non-Nuclear Density Meter
Hsin-Yu Wei1, John Alamina1, Daniel McCormack2, Hanyang Xu1, Ken Primrose1 – (1Process Flow Intelligence Ltd, 2Industrial Tomography Systems Ltd.)
  10:40 am 11:00 am   3b-3 Improving Turbidity Monitoring Using an Autonomous Underwater Vehicle Near Dredging in Coastal Louisiana
Justin Wilkens1, Alyssa Eck1, Andrew McQueen1, Shea Hammond1, Jeffrey Corbino– (1US Army Engineer Research and Development Center, 2US Army Corps of Engineers, New Orleans)
  11:00 am 11:20 am   3b-4 Real-Time Measurements for Enhanced Turbidity Monitoring
Brock Houston1, Mr. Andrew Luessenhop1, Mr. Tyler Hintz1 – (1In-Situ Inc.)
  11:20 am 11:40 am   3b-5 Vanguard Technology: The Crucial Importance of the Bathymetry Echogram for the Success of the Excavation Work. Case Study of the Tietê-Paraná Waterway
José Bartolomeu Ferreira Fontes1, Mathias Schlosser2, Lígia Maria Simon Falleiros Fontes3 – (1GeoTag Batimetria Ltda, 2Warnow C Consultoria E Servicos Ltda, 3Policlínica Veterinária Lígia Falleiros)
  11:40 am 12:00 am   3b-6 Multibeam Imaging Sonar for Reliability Assessment of Bubble Curtains
Jessica Daignault1, Colin Smith1, Scott Milne– (1Kongsberg Discovery, 2Milne Technologies)
 
 
SESSION 3C – Sediment Management | Chair: TBD – Session Room C
  10:00 am 10:20 am   3c-1 Pinellas County’s Future Flood Risk Modelling
Hank Hodde1, Amanda Berens1 – (1Jacobs)
  10:20 am 10:40 am   3c-2 From Disposal to Beneficial Placement: Reviewing the Key Factors in Open Water Dredged Sediment Placement’s Influence on Fish Habitat
Andrew McQueen1, Brett Hayhurst2, Scott Pickard2, Justin Wilkens1, Karen Keil3 -(1USACE ERDC, Vicksburg, 2USACE Buffalo District, 3USACE ERDC, Buffalo)
  10:40 am 11:00 am   3c-3 Gopher Tortoise Remediation and Burrow Repair in a DMMA – Lessons Learned
Terence Cake– (1Taylor Engineering)
  11:00 am 11:20 am   3c-4 Establishing Mitigation Banks to Compensate for Unavoidable Seagrass Impacts at Ports
Coastal Group Lead Sandra (Sandy) Walters1, Chief Strategy Officer Don Seaborn2
1Resource Environmental Solutions (RES), Fort Myers, FL, USA. 2Resource Environmental Solutions (RES), Warrenton, Virginia, USA
  11:20 am 11:40 am   3c-5 Building Resilient Rivers: A Sustainable Approach to Sediment Management in Impounded Waters.
Lara Gehrmann, Thomas Gross
Hülskens Sediments GmbH, Wesel, NW, Germany
 
LUNCH / Safety Plenary |  Chair: Julie Hile – Session Room B
  11:40 am 12:20 pm     Lunch
  12:20 pm 1:20 pm     Safety Plenary 
 
EXPO HALL OPEN  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 11:00 am     Expo Hall open
 
BREAKFAST  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
CLOSING SESSION  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  8:00 am  8:30 am     Closing Session / WEDA Membership Meeting / Best Booth Awards
 
TRAINING | EWN Course  |  Room TBD
  8:30 am 12:30 pm      
 
EXPO HALL TEAR Down  |  Tampa Bay Ballroom, 4th floor
  8:45 am 1:00 pm     Exhibitor Tear Down  
 
POST CONFERENCE BOAT TOUR & LUNCH RECEPTION  |  Yacht Starship
  12:45 pm   2:30 pm    

 Post Conference Boat Tour & Lunch Reception, Yacht Starship, Tampa Convention Center

             
             

Powered by Khore by Showthemes