Technical Session A – Harris – 2nd floor – map
Technical Session B – Montgomery – 2nd floor – map
Technical Session C – Fort Bend – 2nd floor – map 
Technical Session D – Liberty – 2nd floor – map 

 

Monday June 8, 2020

  12:30 pm 7:00 pm     Greg Hartman Golf Tournament – The Golf Club of Houston – view details
 

Partners Program 

  7:30 am 6:30 pm     Registration Desk Open – 2nd floor near elevators
  8:00 am 12:00 pm     5 R’s of Environmental Dredging, Fort Bend, 2nd floor – view details
  12:00 pm 5:30 pm     Exhibitor Move In, Houston Ballroom, 2nd floor
  12:30 pm 3:30 pm     Pre-Conference Tour & Lunch on the Sam Houston – view details
  1:00 pm 5:00 pm     WEDA’s Dredging 101 Course, Fort Bend, 2nd floor – view details
  6:30 pm 9:00 pm     Welcome Reception, Houston Ballroom, 2nd floor
 
SHORT COURSES  |  Fort Bend, 2nd floor – view all details
  8:00 am 12:00 pm     5 R’s of Environmental Dredging, Instructor Dr. Mike Palermo (Mike Palermo Consulting) – details

Sunday, August 30, 2020

  7:30 am 6:30 pm     Registration Desk Open – 2nd floor near elevators
  8:00 am 12:00 pm     5 R’s of Environmental Dredging, Fort Bend, 2nd floor – view details
  12:00 pm 5:30 pm     Exhibitor Move In, Houston Ballroom, 2nd floor
  12:30 pm 3:30 pm     Pre-Conference Tour & Lunch on the Sam Houston – view details
  1:00 pm 5:00 pm     WEDA’s Dredging 101 Course, Fort Bend, 2nd floor – view details
  6:30 pm 9:00 pm     Welcome Reception, Houston Ballroom, 2nd floor
 
SHORT COURSES  |  Fort Bend, 2nd floor – view all details
  8:00 am 12:00 pm     5 R’s of Environmental Dredging, Instructor Dr. Mike Palermo (Mike Palermo Consulting) – details
  1:00 pm 5:00 pm     WEDA’s Dredging 101 Course, Instructor Dr. Donald Hayes (USACE ERDC) – details
 
BENEFICIAL REUSE WORK GROUP MEETING | Galveston, 2nd floor
  1:00 pm 5:00 pm     Beneficial Reuse Work Group Meeting – WEDA BU Work Groups members only
 
PRE-CONFERENCE TECHNICAL TOUR & LUNCH
  12:00 Pm 3:30 pm     Pre-Conference Technical Tour & Lunch – onboard the Sam Houston – details
 
ENVIRONMENTAL COMMISSION MEETING  |  Liberty, 3rd floor
  3:00 pm 6:00 pm     Environmental Commission Meeting – open to all current WEDA members
 
WELCOME RECEPTION  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  6:30 pm 9:30 pm     Welcome Reception / Ice Breaker
 

Monday, August 31, 2020

 
EXPO HALL OPEN  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 5:00 pm     View expo hall layout | Reserve a booth
 
BREAKFAST  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
OPENING PLENARY  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  8:30 am 9:30 am     Opening Plenary with keynote speaker Col. Timothy Vail (USACE Galveston District)
 
BREAK  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  9:30 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
 
TAMU/ERDC PLENARY SESSION: THIN LAYER PLACEMENT GUIDANCE FOR DREDGED MATERIAL TO RESTORE WETLANDS | Chair: Ram Mohan, Ph.D., Texas A&M/Anchor QEA
  10:00 am 10:20 am     Guidance Overview – Candice Piercy, USACE ERDC
  10:20 am 10:40 am     Planning & Engineering Considerations – Ram Mohan, TAMU
  10:40 am 11:00 am     Construction Considerations – Tim Welp, USACE ERDC
  11:00 am 11:20 am     Select Case Studies – Rusty Feigen, TAMU
  11:20 am   11:50 pm     Facilitated Panel Discussion
 
LUNCH  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  11:50 am 12:40 pm     Plated Lunch
  12:40 pm 1:10 pm     Environmental, Safety & Best Papers Awards
  1:10 pm   1:40 pm     Keynote Speaker Rich Byrnes (Port of Houston)
 
SESSION 1A | TAMU/ERDC Regional Success Stories CHAIR: JEFF KING, PH.D., USACE ERDC
  1:50 pm 2:20 pm   1a-1 East Coast Experience – Monica Chasten, Philadelphia District
  2:20 pm 2:50 pm   1a-2 Gulf Coast Experience – Wendell Mears, Anchor QEA
  2:50 pm 3:20 pm   1a-3 West Coast Experience – Mike Beck, University of California
 
SESSION 1B – Regional Sediment Management in Texas  | CHAIR: TBD
  1:50 pm 2:10 pm   1b-1 South Padre Island nearshore berm sediment mobility, Dr. Youn Kyung Song, Dr. Jens Figlus, Mr. Coraggio Maglio
  2:10 pm 2:30 pm   1b-2 The BOEM Marine Minerals Program Data Collection and Management of Federal OCS Sediment  resources off the Texas Coast, presented by Ms. Jessica Mallindine
  2:30 pm 2:50 pm   1b-3 HARVESTING OF BEDLOAD MATERIAL AND POTENTIAL APPLICATIONS FOR COASTAL RESTORATION, Mr. Anthony Risko, Mr. Randall Tucker, Mr. Timothy Welp, Mr. Zachary Tyler, Dr. Nina Reins, Mr. Nic Kirk
  2:50 pm 3:10 pm   1b-4 USACE National Regional Sediment Management Program, Dr. Katherine Brutsche
 
SESSION 1C – Dredge Safety  | Chair: TBD
  1:50 pm 2:10 pm   1c-1 It’s All Data: Customizing Safe-Ops Data Collection, Analysis, and Distribution to Drive Sustainable Safety Excellence, Mrs. Margaret Davis
  2:10 pm 2:30 pm   1c-2 NON-RADIOACTIVE DENSITY GAUGE FOR SEAGOING DREDGING VESSELS, Mr. Riny Mourik, Mr. Jacco Osnabrugge, Mr. Kris Zych
  2:30 pm 2:50 pm   1c-3 Innovative Scow Boarding System, presented by Mr. Aiden Horan
  2:50 pm 3:10 pm   1c-4 BED LEVELING AND DRAG HEAD MOTION TRACKING THROUGH THE USE OF A SMART PHONE’S BUILT IN FEATURES, Mr. Connor Tennant, Dr. John Henriksen, Mr. William Anderson, Mr. Jorge Beltran
 
BREAK  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  3:20 pm 3:40 pm     Coffee & Refreshment Break
 
SESSION 2A – TAMU/ERDC – CONSTRUCTION CASE STUDIES | CHAIR: RAM MOHAN, PH.D., TEXAS A&M/ANCHOR QEA
  3:40 pm 4:05 pm   2a-1 Prime Hook Marsh Restoration – Dan McDougal, Dredge America
  4:05 pm 4:30 pm   2a-2 Ninigret Marsh Restoration – Andrew Timmis, JF Brennan Company
  4:30 pm 5:00 pm   2a-3 Brunswick Estuary Marsh Restoration – Tim Donegan, Sevenson Environmental
 
SESSION 2B – Sediment Needs in the Coastal Areas of Texas | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   2b-1 2019 Texas Coastal Resiliency Master Plan, Mr. Tony Williams
  4:00 pm 4:20 pm   2b-2 THE TEXAS-GULF OF MEXICO SEDIMENT AVAILABILITY MODEL FOR COASTAL RESTORATION: SEDIMENT QUALITIES, QUANTITIES AND CHALLENGES, Dr. Juan Moya, Mr. Ray Newby, Ms. Carla Kartman
  4:20 pm 4:40 pm   2b-3 Evaluation of Performance, Resiliency, and Sediment Resources for the Massive Beach and Dune System along the Texas Coast, Dr. Himangshu Das, Mr. Jason Thies, Dr. Paul Hamilton, Dr. Kelly Burks-Copes, Mr. Coraggio Maglio
  4:40 pm 5:00 pm   2b-4 Sediment Demands for the Coastal Texas Study Ecosystem Restoration Features along the Texas Coast: Opportunities for Better Sediment Management, Dr. Paul Hamilton, Mr. Jeff Pinsky, Dr. Himangshu Das
 
SESSION 2C – Contractor Related | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   2c-1 Utilization of passive and mechanical dewatering technologies to process navigational dredged material on a small footprint, Mr. Scott Douglas, Mr. William Henderson, Mr. James Heeren, Mr. Scott Minnich
  4:00 pm 4:20 pm   2c-2 DOMINATING FACTORS IN SLURRY TRANSPORT IN INCLINED PIPES, Dr. Sape Miedema, Mr. Fei Xin Wang, Mr. Guo Jun Hong, Mr. Xiuhan Chen
  4:20 pm 4:40 pm   2c-3 A 3D ANALYTICAL MODEL FOR LINEAR ROCK CUTTING PROCESS, Mr. Xiuhan Chen, Mr. Tom Rutten, Dr. Gongxun Liu, Mr. Guojun Hong, Dr. Sape Miedema
  4:40 pm 5:00 pm   2c-4 Environmentally Acceptable Lubricant Systems: Technology and Challenges, Mrs. Julie Zamarripa, Mr. Damian Seipel, Dr. Larry Beaver
 
SESSION 2D – Wetland Restoration | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   2d-1 Nature Based Marsh Habitat Restoration with Dredged Material, Mr. Nicholas Cox, Mr. Kevin Hanegan
  4:00 pm 4:20 pm   2d-2 San Elijo Lagoon Restoration: Lessons learned from multiagency coordination, to dredging and beneficially reusing soft muds, to sea level rise planning!, Dr. Shelly Anghera, Mr. Chris Webb, Mr. Conor Ofsthun, Mr. Alan Alcorn
  4:20 pm 4:40 pm   2d-3 Improving Marsh Construction Through Monitoring and Instrumentation, Mr. Venu Tammineni, Mr. Shannon Haynes, Mr. Gerald Hauske
  4:40 pm 5:00 pm   2d-4 Dredged Material for Climate Resiliency, Ms. Amanda Taylor, Dr. Paul Tschirky
 
END OF TECHNICAL SESSIONS FOR WEDNESDAY
  5:00 pm 6:00 pm     Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour, Houston Ballroom, 2nd floor
  6:30 pm 9:00 pm     Young WEDA Offsite Reception at The Rustic – directions
 

Tuesday, September 1, 2020

 
EXPO HALL OPEN  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 5:00 pm     view layout | Reserve a booth
 
BREAKFAST  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
WOMEN OF WEDA BREAKFAST  |  Galveston, 2nd floor
  7:30 am 8:30 am     Women of WEDA – Open to all Female WEDA members | webpage
 
SAFETY COMMISSION PLENARY  |  Houston Ballroom
  8:30 am 9:30 am    

Safety Commission Plenary: Panel Moderator: Julie Hile, Hile Group and WEDA Safety Commission Chair

 
BREAK  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  9:30 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
 
SESSION 3A – Sediment Beneficial Use: Case Studies | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   3a-1 Revisiting historic dredged material habitat improvement sites informs the future of beneficial use initiatives, Dr. Jacob Berkowitz, Mr. Kevin Philley, Dr. Nathan Beane
  10:20 am 10:40 am   3a-2 Military Life’s a Beach in San Diego, California – USCG and US Navy Collaborate to Dredge and Beneficially Reuse Sediments at Mooring Ballast Point, Ms. Kimbrie Gobbi, Ms. Gilda Barboza, Ms. Erin Hale
  10:40 am 11:00 am   3a-3 BENEFICIAL USE: ESTUARINE ISLAND CREATION WITH INTRACOASTAL WATERWAY MAINTENANCE DREDGED MATERIAL IN LAKE WORTH LAGOON; PALM BEACH COUNTY, FLORIDA, Mr. Yehya Siddiqui, Mr. Eric Anderson, Mr. John Vannoy, Mr.Mark Crosley
  11:00 am 11:20 am  

3a-4

Essential Fish Habitat and the beneficial use of dredge materials in a changing Arctic climate, Mr. Seanbob Kelly
  11:20 am 11:40 am   3a-5  
 
SESSION 3B – Contaminated Sediment | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   3b-1 Large Scale Pilot Study Construction at Gowanus Canal Superfund Site to Improve Remedial Design, Dr. Kwasi Badu-Tweneboah
  10:20 am 10:40 am   3b-2 Maintenance Dredging in a Superfund Site, Mr. Keith Kroeger, Mr. James Brinkman
  10:40 am 11:00 am   3b-3 Voluntary Early Removal of Sediments Completed at Former Green Bay MGP, Dr. Staci Goetz, Mr. Robert Paulson, Ms. Jennifer Hagen, Ms. Christine Simmons
  11:00 am 11:20 am   3b-4 Planning and Coordination for Remediation of a Former-MGP Site Located within a Tourism Driven Economy, Mr. Jason Raimondi
  11:20 am 11:40 am   3b-5 Development and Use of an Innovative Approach for Assessing Post-Dredge Sediment Data and Residuals
Management Decision Making, Mrs. Adrianne Constant, Mr. Charles Guest, Mr. Paul LaRosa, Mr. Chris Gardner
 
SESSION 3C – Innovative Equipment and Techniques | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   3c-1 Development and Implementation of a Drag Ripping Device, Mr. Aiden Horan
  10:20 am 10:40 am   3c-2 OPERATIONAL FEASIBILITY OF TURTLE EXCLUSION DEVICE AND TURTLE TICKLER, Mr. Ryan Munger, Dr. John Henriksen, Mr. Nathaniel Vazquez
  10:40 am 11:00 am   3c-3 THE DELAWARE RIVER ROCK: METHODS FOR DETERMINING ROCK SURFACES & REMOVALS, Mr. Kenneth Goldberg, PE, PMP, Mr. Jonathan Barker, P.G, Mr. Ralph Sharrett, P.E, Mr. Dennis Urso, Mr. Ryan Moore, Mr. Pete Gori, Mr. Jeffrey McAleer, Ms. Lisa Magee, PE
  11:00 am 11:20 am   3c-4 Salt Mining Dredge – Electric 1100 hp Ladder Pump with 94” Dual Wheel Excavator, Mr. Duncan McTaggart, Mr. Paul Quinn, Dr. Sape Miedema
  11:20 am 11:40 am   3c-5 Cerchar vs UCS correlation to predict the abrasive wear of dredge teeth and pipes., Dr. Luis PrietoPortar, Mr. Clyde Grey
 
LUNCH  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  11:45 am 1:20 pm     Lunch Buffet
 
SESSION 4A – Sediment Management – Dams | CHAIR: TBD
  1:30 pm 1:50 pm   4a-1 IMPROVING WATERWAY NETWORK MAINTENANCE USING DREDGE PORTFOLIO OPTIMIZATION METHODS: ADVANCEMENTS IN MODEL RESOLUTION, Dr. Drew Loney, Mr. Michael Hartman, Dr. Marin Kress, Mr. Dustin Brown, Dr. Ned Mitchell
  1:50 pm 2:10 pm   4a-2 Investigation of Innovative Reservoir and Navigation Channel Sediment Management Methods, Mr. Zachary Tyler, Mr. Timothy Welp, Mr. Joshua Olson, Dr. John Shelley, Dr. Paul Schroeder
  2:10 pm 2:30 pm   4a-3 THE SKINNY ON FILL PLACEMENT – CHOOSING SEVEN FILL AREAS FROM SEVENTY AND 20M C.Y. OF BORROW AMONGST 200M, Mr. Benjamin Hartman, Mr. Gordon Thomson, Mr. Brad Miller, Mr. Travis Byland, Mr. Dain Gillen
  2:30 pm 2:50 pm   4a-4 Tiger Creek Dredge Abstract, Mr. Tino Maestas, P.E.
  2:50 pm 3:10 pm   4a-5 Use of Statistical and Risk Assessment Tools for the Navigation Assessment of Houston Ship Channel Widening, Mr. Larry Wise, Mr. Robert Thompson, Mr. George Burkley, Dr. Jonathan Pierce, Mr. Ryan Terry
 
SESSION 4B – Contractor /Contracting Issues | CHAIR: TBD
  1:30 pm 1:50 pm   4b-1 Back to the Future with Partnering, Mr. Bill Hanson
  1:50 pm 2:10 pm   4b-2 Bogue Banks Master Beach Nourishment Plan: Dredging Challenges Now and Future, Mr. Sam Morrison
  2:10 pm 2:30 pm   4b-3 Payment (and the lack thereof) for Beneficial Use: Problems and Solutions, Mr. Joseph Katz
  2:30 pm 2:50 pm   4b-4 Barriers to Beneficial Use of Dredged Material in the US, Dr. Don Hayes, Ms. Kristin Searcy-Bell, Mr. Brandon Boyd, Dr. Staci Goetz, Dr. Victor Magar, Dr. Burton Suedel
  2:50 pm 3:10 pm   4b-5 Local Funding Alternatives for Dredging in Great Lakes Port Communities, Mr. Marc Florian
 
SESSION 4C – Remediation | CHAIR: TBD
  1:30 pm 1:50 pm   4c-1

New Bedford Harbor Superfund Site Cleanup Performance through Innovation and Perseverance, Mr. John Lally, Mr. Dave Lederer, Ms. Ellen Iorio, P.E., Mr. Shane Taylor, Mr. Mike Crystal

  1:50 pm 2:10 pm   4c-2 In situ stabilization of PCB contaminated marine sediment: overview of an interim organoclay cap at EPA New Bedford Harbor Superfund Site, Mr. Patrick Curran
  2:10 pm 2:30 pm   4c-3 River Remediation Case Study: Contact Water Separation and Treatment to Capture PCBs, Mr. Scott Ponstein, Mr. Connor McNeely, Ms. Amber Wilson
  2:30 pm 2:50 pm   4c-4 APPLICATION OF POLYETHYLENE DEVICES (PEDS) TO CAP DESIGN AND POST-CAP MONITORING, Ms. Lisa Lefkovitz, Dr. Eliza Kaltenberg, Mr. Michael W. Morris, Ms. Marie Esten, Mr. Dave Dickerson
  2:50 pm 3:10 pm   4c-5 Innovative Treatment of Wood Waste Sediments Using Reactive Amendments and DGT Passive Porewater Sulfide Testing Techniques, Mr. Dan Berlin, Dr. Dimitri Vlassopoulos, Dr. Masakazu Kanematsu, Mr. Tom Wang, Mr. Michael Waters, Ms. Kristen Ritchot
 
BREAK  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  3:10 pm 3:40 pm     Break – Ice Cream Social
 
SESSION 5A  |  Panel Discussion – Expansion of the Houston Ship Channel | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   5a-1  
  4:00 pm 4:20 pm   5a-2  
  4:20 pm 4:40 pm   5a-3  
  4:40 pm 5:00 pm   5a-4  
 
SESSION 5B  |  Panel Discussion – PIANC Guideline for Managing Environmental Risks of Navigation Infrastructure Project | CHAIR: REBECCA GARDNER
  3:40 pm 4:00 pm   5b-1  Rebecca Gardner, PE, Anchor QEA 
  4:00 pm 4:20 pm   5b-2  Burton Suedel, PhD, USACE ERDC
  4:20 pm 4:40 pm   5b-3  TBD
  4:40 pm 5:00 pm   5b-4 Craig Vogt, Former USEPA
 
SESSION 5C  |  Panel Discussion – Reservoir Sediment Dredging for Long-Term Management | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   5c-1  
  4:00 pm 4:20 pm   5c-2  
  4:20 pm 4:40 pm   5c-3  
  4:40 pm 5:00 pm   5c-4  
 
SESSION 5D  |  Panel Discussion – Innovation in Action: Aligning Equipment, Operations, and Environmental Restoration in the Chesapeake Bay | CHAIR: TBD
  3:40 pm 4:00 pm   5d-1  
  4:00 pm 4:20 pm   5d-2  
  4:20 pm 4:40 pm   5d-3  
  4:40 pm 5:00 pm   5d-4  
 
END OF TECHNICAL SESSIONS FOR THURSDAY
  5:00 pm 6:00 pm     Young WEDA / Exhibitors Appreciation Hour, Houston Ballroom, 2nd floor
  6:15 pm 7:15 pm     GALA Reception – Houston Ballroom Foyer, 2nd floor
  7:30 pm 9:30 pm     GALA Dinner & Awards – Houston Ballroom, 2nd floor
 

Wednesday, September 2, 2020

 
EXPO HALL OPEN  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 12:00 pm     Expo Hall open
 
BREAKFAST  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  7:30 am 8:30 am     Breakfast Buffet
 
ENVIRONMENTAL COMMISSION PLENARY: TDB  |  Houston Ballroom
  8:30 am 8:45 am      
  8:45 am 9:00 am      
  9:00 am 9:15 am      
  9:15 am 9:30 am      
 
BREAK  |  Houston Ballroom, 2nd floor
  9:30 am 10:00 am     Coffee & Refreshment Break
  10:15 am 2:30 pm     Exhibitor Tear Down
 
SESSION 6A  |  Panel Discussion – Texas Coast-Wide Effort to Restore Wetlands Using Dredged Material | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:15 am   6a-1 Ray Newby, GLO. NRDA
  10:15 am 10:30 am   6a-2 Todd Merendino, Ducks Unlimited
  10:30 am 10:45 am   6a-3 Jane Sarosdy, Sarosdy Consulting
  10:45 am 11:00 am   6a-4 Dan Opdyke, Anchor QEA
  11:00 am 11:20 am   6a-5 Carter Coleman, Ducks Unlimited/Cris Weber, Anchor QEA
  11:20 am 11:40 am   6a-5  Facilitated Panel Discussion
 
SESSION 6B – Sediment Beneficial Use: Long-term Planning | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   6b-1 Working with Nature to Ensure Long-term Sustainability of an Inland Navigation Channel on the Middle Mississippi River, Dr. Burton Suedel, Mr. Edward Brauer
  10:20 am 10:40 am   6b-2 Bogue Banks Master Beach Nourishment Plan, NC – A Case Study in Coastal Resiliency, Mr. Johnny Martin, Mr. Gregory ‘rudi’ Rudolph
  10:40 am 11:00 am   6b-3 BENEFICIAL USES OF DREDGED SEDIMENT WEBSITE, Mr. Justin Wilkens, Dr. Brooke Stevens, Dr. Don Hayes, Dr. Andrew McQueen, Dr. Burton Suedel
  11:00 am 11:20 am   6b-4 Restoration of historical subaqueous borrow pits (dredged holes) for management of navigational dredged material in
coastal New Jersey, Mr. Scott Douglas, Mr. William Henderson, Mr. Michael Marano, Mr. Sean Flanigan
  11:20 am 11:40 am   6b-5  
 
SESSION 6C – Science | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   6c-1 Interpreting Contaminant Bioaccumulation of Dredged Sediment, Dr. Andrew McQueen, Dr. Guilherme Lotufo, Mr. Scott Pickard, Mr. Andrew Lenox, Dr. David Moore, Dr. Katherine von Stackelberg, Dr. Burton Suedel
  10:20 am 10:40 am   6c-2 Nutrient Load Reduction Through Waterway Restoration, Mr. Wesley Thomas, Mr. Michael Wooden, Mr. Fernando Pasquel, Mr. Scott Smedley
  10:40 am 11:00 am   6c-3 Coastal Engineering Solutions for Remote Pacific Island Communities, Mr. William Blank
  11:00 am 11:20 am   6c-4 REPORT OF STURGEON MONITORING AND PROTECTION DURING ROCK REMOVAL FOR THE DELAWARE RIVER MAIN CHANNEL DEEPENING PROJECT, Mr. Kenneth Goldberg, PE, PMP, Mr. Harold Brundage, Mr. Mark Reid
  11:20 am 11:40 am   6c-5  
 
SESSION 6C – Sediment Management | CHAIR: TBD
  10:00 am 10:20 am   6d-1 DEEPENING THE DELAWARE: PERSISTENCE PAYS OFF, Mr. Kenneth Goldberg, PE, PMP, Mr. Anthony Depasquale, PE, Ms. Lisa Magee, PE, Mr. Scott Evans, Mr. Pete Gori, Mr. Frank Master, Mr. Roy Denmark
  10:20 am 10:40 am   6d-2 INNOVATIVE SEDIMENT SOLIDFICATION METHOD USED FOR DREDGED SEDIMENT MANAGEMENT ACHIEVES NEW LANDFILL ACCEPTANCE REQUIREMENTS, Mr. Dustin Bauman, Dr. Staci Goetz, Mr. Nathan Kainz, Mr. Robert Paulson, Mr. Gary Phelps, Mr. Brandon Weston
  10:40 am 11:00 am   6d-3 Effective Fill Management at the New Bedford, MA Lower Harbor CAD Cell to Design Elevation, Mr. Shane Taylor, Mr. Joshua Cummings, Mr. Maurice Beaudoin, Mr. Daniel Ferguson, Mr. John Lally, Mr. Dave Lederer, Mr. Timothy Rezendes
  11:00 am 11:20 am   6d-4 Purchasing the future, a Custom-Built Water Injection Dredge for the North Carolina State Ports Authority, Wilmington & Morehead City, North Carolina, Mr. Joe Wagner, Ms. Leah Deleon
  11:20 am 11:40 am   6d-5  
 
CLOSING SESSION  |  Harris, 2nd floor
  11:50 am 12:30 pm     Closing Session / WEDA Membership Meeting / Best Booth Awards

Powered by Khore by Showthemes